10 ciekawostek o Finlandii

19.07.2017 14:06
Nadużywający alkoholu fan metalu, pogrążony w permanentnej depresji – taki stereotypowy obraz rodowitego Fina krąży w obiegowej opinii innych europejskich nacji. Tego typu osądy często są dalekie od prawdy i niesprawiedliwe. Finlandia to bardzo interesujący kraj, który kryje w sobie oraz swoich mieszkańcach mnóstwo tajemnic. Poniżej prezentujemy 10 ciekawostek o Finlandii, które warto poznać.

Sauna
Historia fińskiej sauny sięga blisko dwóch tysięcy lat. Według źródeł, Finowie budowali w mieszkaniach jamy, w których umieszczali piece ogrzewające kamienie. Podlewając je wodą tworzyli parę, która dawała jeszcze więcej ciepła, aż w końcu zaczęła służyć do kąpieli cieplnych. Sauna stanowi jeden z najważniejszych elementów życia mieszkańców Finlandii. To miejsce, w którym ludzie chętnie spotykają się nie tylko ze znajomymi czy rodziną, ale też organizują spotkania zawodowe. Zadziwiającą ciekawostką o Finlandii jest to, że w tym kraju, jedna sauna przypada na 2,5 mieszkańca! 

Mleko
Mieszkańcy Finlandii spożywają rekordowe ilości mleka. Na jedną osobę przypada ok. litra mleka dziennie. Popijają tym napojem niemal każdy rodzaj posiłku. Biała ciecz cieszy się popularnością również wśród licznej grupy, jaką stanowią osoby z nietolerancją laktozy, a jest ich w Finlandii aż 17%. Trudno się więc dziwić, że Finowie mają bardzo mocne zęby. 

Kawa
Włoskie espresso czy australijskie flat white nijak ma się do kawy przygotowywanej przez Finów. Mieszkańcy Finlandii serwują najlepszą kawę w Europie, a co za tym idzie – spożywają jej najwięcej, bo aż 12 kg rocznie. Ciężko to przeliczyć na filiżanki, ale porcja na pewno okaże się dużo większa od zalecanej przez lekarzy.

Jeziora i wyspy
Interesującą ciekawostką o Finlandii jest to, że to najrzadziej zaludniony kraj w Europie. Jeśli natomiast chodzi o przyrodę, jest tu najwięcej wysp i jezior na świecie. W Finlandii jest 187 888 jezior i aż 179 888 wysp! To zdecydowanie więcej niż w jakimkolwiek innym kraju. Bogactwo wyspowe powoduje, że niektóre z nich można nie tylko zwiedzać, ale też kupić na własność.

Język
Fiński nie jest podobny do żadnego innego języka europejskiego. Roi się w nim od długich głosek i połączonych ze sobą wyrazów, zwykle obcego pochodzenia. Niektóre słowa mają nawet po kilkanaście różnorodnych znaczeń, inne są niesłychanie trudne do wymówienia przez obcokrajowców, bo mają skomplikowaną budowę i są długie na całą linijkę.

Kaczor Donald
Komiksy z Kaczorem Donaldem były zakazane w Finlandii. Plotka głosiła, że to z powodu braku spodni u tego bohatera. Jednak tak naprawdę władze, w 1978 roku zadecydowały o tym, żeby zaprzestać finansowania dostawy tych komiksów do placówek młodzieżowych i zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inny cel.

Zawody
Niewątpliwie interesującą ciekawostką o Finlandii jest to, że jej mieszkańcy organizują niespotykane nigdzie indziej zawody sportowe. Najbardziej znane są Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żony. Zjeżdżają się na nie pary z całego świata: Danii, Hong Kongu, a nawet Australii. Inne tajemnicze sporty, którym Finowie bez reszty się oddają to polowanie na komary, rzucanie telefonami komórkowymi, piłka nożna w błocie czy rzucanie kaloszami.

Mandaty
W Finlandii kary za przekroczenie prędkości są zdecydowanie dotkliwsze niż w innych krajach. Mandaty za jazdę z niedozwoloną prędkością naliczane są na podstawie rocznych dochodów kierowców. Kilka lat temu, jeden z kierowców otrzymał mandat w wysokości 200 tysięcy euro! Warto dodać, że kara została naliczona za jednorazowy występek drogowy.

Tango
Tango nie jest domeną jedynie Argentyńczyków. To właśnie w Finlandii, zaraz po II wojnie światowej, niemal każdy przebój był tangiem. Jednak fińskie tango znacznie różni się od tego rodem z Ameryki Południowej – przepełnione jest melancholią i smutkiem, a sam taniec opiera się na oszczędnych ruchach. Finowie mają nawet własny festiwal tanga – Tangomarkkinat, organizowany co roku w czerwcu.

Punktualność
Finowie są do bólu punktualni. Jeśli zostali zaproszeni na imprezę na 20, należy się ich spodziewać najpóźniej o 19.59. Z pewnością będą również zaniepokojeni, jeśli osoba umówiona z nimi na spotkanie na mieście nie przyjdzie choć 5 minut wcześniej. To bardzo pozytywna cecha, która jednak może być czasami irytująca.
Powyższe ciekawostki o Finlandii pokazują, że to kraj, który nie słynie jedynie z telefonów Nokia oraz świętego Mikołaja. Warto zagłębić się w jego bogactwo kulturowe i zasady życia społecznego, by lepiej zrozumieć jakimi mechanizmami rządzi się życie w Finlandii.Śledź linki, aby znaleźć informacje na temat włączania / wyłączania plików cookies w Twojej przeglądarce.

Microsoft Internet Explorer (IE)
Mozilla Firefox
Google Chrome
Safari