Inwestycja w siebie – szkolenia, kursy, samorozwój

19.05.2020 09:25

Spośród wszystkich form inwestycji jest tylko jedna, którą bez cienia wątpliwości można polecić dosłownie każdemu: to inwestycja w siebie. Lokując czas i pieniądze w zdobywanie przydatnej wiedzy oraz umiejętności można uzyskać mnóstwo korzyści, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Poniżej podpowiadamy, co warto zrobić dla swojego samorozwoju, by zwiększyć szanse na życiowe sukcesy.

Sposobów inwestowania w siebie jest tyle, ile ludzi na świecie. Faktem jest jednak, że część z nich nie przynosi oczekiwanych korzyści. Są też takie, które, wbrew przekonaniu stosujących je „inwestorów”, wręcz szkodzą. A co z tymi aktywnościami jednoznacznie pozytywnymi? Choć każdy ma inne: wykształcenie, zainteresowania, ambicje, dążenia, czy też możliwości finansowe, pewne działania warto podejmować zawsze. Oto kilka przykładowych form inwestycji w siebie, które nie wiążą się z dużymi wydatkami, a mogą sprawdzić się u każdego.

Szkolenia branżowe

Doszkalanie się w zakresie wykonywanego zawodu to podstawa, ale pod warunkiem, że planuje się z nim związać na kolejne kilka, kilkanaście lat życia. Jeśli to kryterium jest spełnione, warto korzystać z rozmaitych szkoleń bez względu na branżę. Stomatolog, doradca podatkowy, księgowy, prawnik, sprzedawca czy przedsiębiorca – każdy powinien systematycznie uczęszczać na szkolenia i rozwijać się w obszarze zawodowym. Gdy jednak obecna praca nie sprawia satysfakcji lub jest traktowana jako tymczasowa, nie ma sensu inwestować w ten sposób czasu i pieniędzy.

Konferencje i spotkania

Zawsze warto brać udział nie tylko w kursach i szkoleniach, ale również w konferencjach czy spotkaniach branżowych. Dają one okazję do nawiązania znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach, rozszerzenia grona klientów, czy też czerpania pomysłów na nowe projekty lub biznesy. Warto też rozważyć udział w konferencjach poświęconych samorozwojowi, na których można poznać przydatne praktyki sprzyjające rozwojowi osobistemu, jak również efektywnej pracy czy nauce.

Kursy językowe

Znajomość języków obcych to: większe szanse na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia, możliwość poszerzania horyzontów poprzez komunikowanie się z ludźmi z różnych kręgów kulturowych, rozumienie obcojęzycznych filmów, muzyki i literatury, a także większa pewność siebie. Dlatego w kursy językowe, zarówno stacjonarne, jak i online, warto inwestować na każdym etapie życia i bez względu na wykonywany zawód. Trzeba tylko pamiętać, że same w sobie nie zagwarantują choćby dobrej znajomości danego języka – nad umiejętnościami językowymi należy również pracować samodzielnie, najlepiej systematycznie i przy wykorzystaniu różnych form nauki.

Czytanie wartościowych książek i blogów

Wiedza ekspercka przekazywana na szkoleniach, kursach czy konferencjach zwykle sporo kosztuje, ale do dyspozycji pozostają również inne, niedrogie, a nawet całkowicie bezpłatne, sposoby inwestowania w szeroko rozumiany samorozwój. Tym najłatwiej dostępnym jest czytanie wartościowych treści. Mogą to być książki, serwisy branżowe z wysokiej jakości artykułami, jak również blogi o rozwoju osobistym czy zdrowym stylu życia. Trzeba jednak zaznaczyć, że nic nie zastąpi czytania książek: rozwijają one horyzonty i wyobraźnię, poszerzają słownictwo, stymulują mózg, poprawiają koncentrację, a nawet inspirują do wdrażania pozytywnych zmian.

Inwestycja w zdrowy styl życia

W zdrowym ciele, zdrowy mózg – to powiedzenie jednego z rzymskich poetów zostało potwierdzone naukowo. Dlatego niezwykle ważną formą inwestycji w siebie jest inwestycja w zdrowy styl życia. Chodzi tu między innymi o regularną aktywność fizyczną, która zwiększa sprawność umysłu, a więc poprawia pamięć, przyspiesza przyswajanie informacji, a także polepsza rozumienie czytanych tekstów. Obok ćwiczeń, jazdy na rowerze czy biegania, należy również zadbać o: zdrową, zbilansowaną dietę, wyeliminowanie używek, czy też regularne badania zdrowotne. Tak kompleksowe podejście do kwestii własnego zdrowia jest najlepszym sposobem na to, by zachować dobrą kondycję fizyczną i umysłową. Warto też zauważyć, że dzięki niemu można ograniczyć ryzyko zachowania na szereg poważnych chorób, a to z kolei, oznacza również oczywiste korzyści finansowe.

Aktywność społeczna

Proces samorozwoju wspiera również podejmowanie szeroko rozumianych aktywności społecznych. Można zostać uczestnikiem ruchów obywatelskich lub organizacji samorządowych, czy też członkiem rady osiedla mieszkaniowego. Bycie aktywistą ekologicznym lub społecznikiem daje okazję do nawiązania nowych znajomości, ciekawej wymiany poglądów z innymi ludźmi, a przede wszystkim, angażowania się w sprawy ważne dla siebie oraz członków danej społeczności.

Zaangażowanie poprzez pomaganie

Równie wartościowym doświadczeniem jest uczestnictwo w wolontariatach. Można aktywnie wspierać organizację imprez masowych, funkcjonowanie schronisk dla zwierząt, czy też programy pomocy dla ubogich i potrzebujących. Rodzajów wolontariatu jest mnóstwo, ale każdy pozwala wyrazić poparcie dla słusznej sprawy, a przy okazji pokazać swoje postrzeganie świata i rolę w społeczeństwie.

Podróże inspiracją do samorozwoju i prowadzenia wymarzonego życia

Podróże są bardziej kosztowne, niż kursy czy szkolenia, ale to właśnie one potrafią prawdziwie odmienić życie. Wyjazd w nieznane pozwala odszukać wewnętrzne pragnienia, zdefiniować naprawdę ważne dla siebie zasady i wartości, a także spojrzeć na świat z nowej perspektywy. Mądrość azjatyckich mnichów, majestatyczne krajobrazy Islandii, czy też sielanka toskańskich wsi to czynniki, które zachęcają do odbycia podróży w głąb siebie. Dłuższy wyjazd w odległe rejony nierzadko staje się inspiracją do rozpoczęcia cięższej pracy nad sobą, a to już poważny krok w kierunku prowadzenia satysfakcjonującego życia.

Najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie!

Wspomniane działania pozwalają budować niematerialny potencjał, który można spożytkować na bardzo różne sposoby. Co więcej, ten potencjał często zostaje na całe życie, a w najgorszym wypadku, na jego znaczną część. Dlatego warto inwestować w siebie czas oraz pieniądze, i dążyć do osiągnięcia możliwie najwyższego poziomu samorozwoju. Co ważne, zwykle w krótkim czasie po wprowadzeniu nowej, wartościowej aktywności, można poczuć wyraźną różnicę w sferze prywatnej i zawodowej. To z kolei motywuje do wdrażania kolejnych działań i stawania się jeszcze lepszym na różnych płaszczyznach.

Sprawdź ofertę Euroloan

Limit kredytowy | Szybka pożyczka Ekspress pożyczka

 

Śledź linki, aby znaleźć informacje na temat włączania / wyłączania plików cookies w Twojej przeglądarce.

Microsoft Internet Explorer (IE)
Mozilla Firefox
Google Chrome
Safari