Mölkky - fiński przepis na dobrą zabawę

23.07.2019 08:42
Mölkky

Gra w rzucane

Mölkky to gra „podwórkowa” stworzona w 1996 roku przez fińską firmę Lahden Paikka, produkującą ją do dzisiaj. Nietypowa nazwa nie ma swojego odpowiednika w słownictwie fińskim, być może nawiązuje ona do słowa „pölkky”, oznaczającego blok drewna. Zasady Mölkky, choć wydają się dziecięco proste, wymagają zarówno zręczności jak i dobrej strategii. Pewnie z tego powodu praktyczni Finowie ją uwielbiają. Gra ma same zalety: motywuje do wyjścia z domu, integruje różne pokolenia oraz, co nie mniej ważne, jest przyjazna środowisku, ponieważ wszystkie jej elementy wykonane są niewykorzystanych odpadów drewna. Produkcja Mölkky nie wymaga użycia chemikaliów. Grę doceniono na arenie międzynarodowej, przyznając jej w 2015 roku tytuł Green Toy of the Year. To się nazywa zrównoważony rozwój!

Fińska tradycja

Choć popularność Mölkky sięga nieco ponad dwudziestu lat, jej tradycja jest znacznie dłuższa. Mölkky wzorowano na Kyykkä, grze, którą w XX wieku przywieźli ze sobą Karelowie, którzy postanowili się osiedlić w Finlandii. Z czego wynika fenomen Mölkky? To gra, w którą może grać każdy, nawet największy kanapowiec! Nie potrzebujesz boiska sportowego, wystarczy kawałek trawnika w parku - kto wie, może spacerujących zaintryguje rozgrywka i postanowią dołączyć? Do rozpoczęcia gry potrzeba jedynie 12 drewnianych kręgli oraz zbijak.

Ciekawostką jest fakt, że co roku organizuje się mistrzostwa Mölkky na całym świecie! Również poza Finlandią, w tym w Polsce, istnieją grupy zrzeszające fanów Mölkky.

Euroloan i Mölkky

Filozofia Mölkky z jednej strony integrująca dzieci, młodzież, dorosłych oraz osoby starsze, z drugiej zaś motywująca do wyjścia z domu, zainspirowała również Euroloan, któremu fińska koncepcja jest niezwykle bliska. W ubiegłym roku byliśmy Głównym Sponsorem Mistrzostw Polski w Mölkky, które odbyły się 24-25 sierpnia w Puszczykowie.

Przed nami kolejny sezon. Więcej informacji wkrótce…

Sprawdź ofertę Euroloan

Limit kredytowy | Szybka pożyczka Ekspress pożyczka

Śledź linki, aby znaleźć informacje na temat włączania / wyłączania plików cookies w Twojej przeglądarce.

Microsoft Internet Explorer (IE)
Mozilla Firefox
Google Chrome
Safari