Planowanie budżetu domowego krok po kroku

24.04.2019 10:13

Co to jest budżet domowy? Jak go zaplanować krok po kroku? Jak ograniczyć wydatki i tym samym zwiększyć oszczędności? O tym poniżej.

Jeśli często zdarza się, że brakuje nam pieniędzy i nie starcza do przysłowiowego pierwszego albo nawet przekraczamy przyznany na karcie limit kredytowy, a na dodatek nie wiemy dlaczego tak się dzieje, to znak, że koniecznie trzeba zacząć planować budżet domowy. Gdy planuje się wydatki, wtedy dużo łatwiej zapanować nad pieniędzmi. Dzięki takiemu planowaniu wiadomo dokładnie jakie wydatki trzeba ponieść i ile zostanie środków na inne, często nieplanowane cele. Nawet jeśli nie zaliczasz się do grona osób, które nie panują nad swoimi wydatkami i spokojnie wystarcza ci do kolejnej wypłaty, to i tak warto zacząć planować domowy budżet, by zmniejszyć wydatki i powiększyć oszczędności.

Co to jest budżet domowy?

Planowanie budżetu domowego bardzo często jest utożsamiane ze spisywaniem wydatków. To duży błąd, gdyż wcale nie chodzi tu o tzw. księgowość, czyli zapisywanie przeszłych transakcji. Oczywiście jest to jeden z elementów prawidłowego planowania budżetu, ale nie jest to samą jego istotą. Zapisywanie wydatków pozwala na sprawdzenie kosztów życia, czyli wydatków stałych i tych nieregularnych. Niestety, jeśli tylko spisujemy wydatki, to wiemy jedynie ile wydaliśmy, natomiast w żaden sposób nie zmienia to naszej sytuacji finansowej. Jest to działanie pasywne. Budżet domowy to przede wszystkim planowanie na co przeznaczymy pieniądze w następnym miesiącu.

Jak planować budżet domowy?

Do planowania budżetu może nam posłużyć najprostszy gotowy szablon do wydruku, który można bardzo łatwo znaleźć w internecie. Natomiast jeśli jesteśmy bardziej zaawansowani, to możemy użyć do tego celu arkusza Excel albo np. programu do zarządzania finansami osobistymi takiego jak Microsoft Money.

Planowanie budżetu domowego odbywa się w kilku prostych krokach.

I Podliczenie kwoty jaką dysponuje się na dany miesiąc

Zapisujemy kwotę wynagrodzenia oraz dodatkowych środków, którymi dysponujemy na daną chwilę (na koncie, w portfelu czy kieszeni). Nie jest ważne to ile dostaniemy wypłaty za miesiąc i czy np. będzie to pensja podwyższona o premię. Ważna jest kwota, którą dysponujemy teraz, w chwili przystąpienia do planowania budżetu domowego. Jeśli w trakcie danego miesiąca otrzymamy jakieś dodatkowe pieniądze, to dopiszemy je do miesięcznego budżetu.

Planowanie budżetu polega na świadomym przydzielaniu konkretnych zadań naszym pieniądzom (część zostanie przeznaczona na zapłatę rachunków, rat, część na inne stałe wydatki, na przyjemności czy wreszcie na oszczędności).

II Stworzenie listy wydatków stałych i podzielenie ich na kategorie

Warto stworzyć listę stałych wydatków, czyli takich, które ponosimy co miesiąc. Należy je podzielić na kategorie, od najważniejszych do najmniej ważnych, czyli np. rachunki, żywność, leki, raty, rozrywka, przyjemności, ubrania i dodatki itd. Wiadomo, że w pierwszej kolejności wydajemy pieniądze na te ważniejsze kategorie, a te mniej ważne wydatki ponosimy tylko wtedy, gdy starczy nam na nie środków. Jeśli nie wystarcza na nie, to należy je odłożyć w czasie.

III Analiza faktycznie poniesionych wydatków w danym miesiącu

Ten punkt wymaga od nas systematyczności i dlatego wiele osób nie realizuje tej części planowania, a jest to bardzo ważne, gdyż pozwala sprawdzić na co faktycznie wydajemy nasze pieniądze. Nie chodzi tu oczywiście o samo spisywanie wydatków, ale o ich analizę.

IV Sprawdzenie co poszło niezgodnie z planem i wyciągnięcie wniosków

Jeśli postępowaliśmy zgodnie z wytycznymi, to mamy już jakieś informacje na temat naszego wydawania. Mamy nie tylko plan wydatków, ale także znamy realne kwoty, które wydaliśmy na konkretne rzeczy/sprawy. Wiemy gdzie zaplanowane kwoty są za małe, a gdzie być może za duże. Dzięki tym danym budżet domowy na kolejny miesiąc będzie lepiej zaplanowany .

V Przygotowanie lepszego planu na kolejny miesiąc

Nie zważając na niepowodzenia, przystępujemy do sporządzenia planu budżetu na kolejny miesiąc. Z każdym miesiącem będzie to coraz łatwiejsze, aż w końcu dojdziemy do wprawy. Okaże się, że planowanie budżetu jest bardzo pomocne, gdyż mamy pełną kontrolę nad naszymi pieniędzmi. Być może uda nam się odłożyć co nieco na wymarzone cele jak np. remont czy wakacje, a możliwe, że dzięki temu nawet zainwestujemy w coś nasze pieniądze.

Proste tricki na poprawę stanu domowego budżetu

Istnieje kilka prostych zasad, których należy przestrzegać, by łatwo i szybko poprawić stan budżetu domowego. Oto one:

  • Rachunki płać w pierwszej kolejności i nie odkładaj tego, gdyż w przypadku niezapłacenia w terminie naliczane są odsetki.
  • Jeśli jest taka możliwość, zmień dostawcę usług, by płacić niższe rachunki.
  • Przeanalizuj swoje rachunki. Być może są jakieś promocje albo niższe taryfy, które pozwolą na oszczędności.
  • Wybierając bank, sprawdź ofertę i porównaj z innymi. Wybierz ten, który oferuje najniższe opłaty. Nie ma sensu przepłacać.
  • Jeśli decydujesz się na wzięcie kredytu lub pożyczki, upewnij się, że wszystkie informacje na temat kosztów i warunków korzystania są czytelne i zrozumiałe. W razie wątpliwości – pytaj, a jeśli nie otrzymasz jasnej odpowiedzi, sprawdź inną ofertę.
  • Ustal pewne limity – ile możesz wydać w danym miesiącu na przyjemności i rozrywki.

Sprawdź ofertę Euroloan

Limit kredytowy | Szybka pożyczka Ekspress pożyczka

 

Śledź linki, aby znaleźć informacje na temat włączania / wyłączania plików cookies w Twojej przeglądarce.

Microsoft Internet Explorer (IE)
Mozilla Firefox
Google Chrome
Safari