Przelew weryfikacyjny – na czym polega i czy jest bezpieczny?

24.02.2020 10:58

Przelew weryfikacyjny to ogromne ułatwienie zarówno dla instytucji finansowych, jak i ich klientów. Dzięki niemu, bank lub firma pożyczkowa może w prosty sposób zweryfikować tożsamość danej osoby, a co za tym idzie, szybko udostępnić jej określony produkt finansowy.

To, że dziś można w tak szybki sposób zaciągnąć kredyt lub pożyczkę pozabankową, czy też otworzyć rachunek osobisty, jest zasługą między innymi właśnie przelewu weryfikacyjnego. Osoby, które po raz pierwszy zetknęły się z prośbą o jego wykonanie, mogą jednak zastanawiać się, czemu ma to służyć i czy nie wiąże się czasem z jakimiś zagrożeniami. Dlatego w poniższym artykule wyjaśnimy, na czym polega przelew weryfikacyjny, a także podpowiemy, jak wykonać go w prawidłowy i bezpieczny sposób.

Czym jest i do czego służy przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny to standardowy przelew internetowy, który jest realizowany w ściśle określonym celu. Klient wysyła go do instytucji finansowej po to, aby potwierdzić swoją tożsamość i umożliwić jej zweryfikowanie danych osobowych, które podał we wniosku aplikacyjnym. Dzięki temu, aby skorzystać z określonej usługi finansowej, nie musi osobiście odwiedzać banku lub firmy pożyczkowej. Wynika to z faktu, że wraz z przelewem weryfikacyjnym instytucja otrzymuje wszystkie najważniejsze dane klienta: imię, nazwisko oraz adres zamieszkania. Jeśli informacje te są zgodne z tymi podanymi we wniosku, może mieć pewność, że klient jest faktycznie tym, za kogo się podaje, a jego dane zostały już wcześniej zweryfikowane (przez bank, w którym założył rachunek).

Kwota przelewu weryfikacyjnego, w zależności od instytucji finansowej, wynosi najczęściej 1 lub 10 gr albo 1 zł i zwykle podlega zwrotowi. Jeśli dana firma oczekuje przelewu na wyraźnie większą sumę, na przykład 5 czy 10 zł, klient ma najprawdopodobniej do czynienia z oszustwem – przelew ma służyć jedynie weryfikacji tożsamości, a na to, pozwala przekazanie choćby 1 gr. Należy też podkreślić, że wykonanie przelewu identyfikacyjnego może być wymagane wyłącznie przy pierwszym wnioskowaniu o dany produkt lub usługę. Kiedy konkretnie można się z tym spotkać?

Przelew weryfikacyjny w usługach bankowych

Jeśli chodzi o usługi bankowe, przelew weryfikacyjny jest stosowany głównie przy otwieraniu nowych rachunków bankowych, a także przy ubieganiu się o produkty kredytowe i pożyczkowe. Co ważne jednak, należy go traktować jako udogodnienie, z którego można, ale nie trzeba korzystać. Uściślając, wykonanie takiego przelewu pozwala przyspieszyć procedurę weryfikacyjną i załatwić wszelkie formalności drogą online. Klient ma jednak do wyboru również inne rozwiązania: umowę kredytową lub o prowadzenie rachunku może zawrzeć bezpośrednio w placówce banku, albo za pośrednictwem kuriera. Warto zaznaczyć, że z przelewów weryfikacyjnych korzystają wszystkie największe instytucje bankowe. Pożyczka z przelewem weryfikacyjnym

Chyba jeszcze bardziej, niż z usługami banków, przelew weryfikacyjny kojarzy się z działalnością firm pożyczkowych. To właśnie dzięki niemu, pozabankowe pożyczki online mogą oferować swoje najważniejsze zalety – szybkość i prostotę.

Firmy pożyczkowe doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że dla ich klientów priorytetem jest natychmiastowy dostęp do dodatkowych środków. Dlatego też, zdecydowana większość produktów pozabankowych to pożyczki oraz chwilówki z przelewem weryfikacyjnym, które pozwalają w szybki sposób pozyskać pieniądze drogą internetową. W tym wypadku, wystarczy wejść na stronę pożyczkodawcy i wypełnić dostępny na niej krótki wniosek online, a na koniec, wykonać przelew na wygenerowany numer rachunku.

Warto zaznaczyć, że nadal można spotkać pożyczkodawców, którzy zamiast przelewu, wymagają przesłania skanu dowodu osobistego. W przeszłości, takie rozwiązanie było standardem, ale obecnie, nowoczesne firmy pożyczkowe stawiają na pożyczki z przelewem weryfikacyjnym.

Jak prawidłowo wykonać przelew weryfikacyjny?

Niezależnie czy mowa o otwieraniu rachunku, czy też ubieganiu się o szybką pożyczkę, do prawidłowego wykonania przelewu weryfikacyjnego niezbędnych jest kilka elementów. Po pierwsze, wymaga to posiadania dostępu do bankowości internetowej – nie można tu skorzystać na przykład z opcji wpłaty środków na poczcie. Co więcej, rachunek, z którego wykonywany jest przelew, musi należeć do klienta zaciągającego pożyczkę, czy też zakładającego nowe konto bankowe. Ważne jest również to, że nie może być nim ani rachunek firmowy, ani dzielony ze współmałżonkiem lub kimkolwiek innym.

Jeśli chodzi natomiast o samo zlecenie przelewu weryfikacyjnego, to w tym wypadku cała procedura wygląda tak samo, jak przy każdym innym przelewie internetowym; trzeba tylko pamiętać, że w okienku z jego tytułem najczęściej trzeba wpisać ustaloną przez usługodawcę frazę.

Ile trzeba czekać na weryfikację tożsamości?

Gdy tylko przelew wpłynie na konto instytucji finansowej, zweryfikuje ona zgodność danych, a następnie sfinalizuje daną operację, czyli na przykład wykona przelew pożyczki na rachunek klienta. Czas oczekiwania na weryfikację tożsamości wynosi zwykle kilka minut, ale w ostatecznym rozrachunku zależy to od usługodawcy i tego, w jakich bankach ma on założone konta.

Warto zaznaczyć, że duże firmy pożyczkowe często mają rachunki we wszystkich najważniejszych instytucjach bankowych, dzięki czemu ich klienci mogą znaleźć swój bank i skorzystać z natychmiastowego przelewu wewnętrznego.

Przelew weryfikacyjny a bezpieczeństwo

Wykonywanie przelewów weryfikacyjnych to dziś standardowa procedura, która nie wiąże się praktycznie z żadnym dodatkowym ryzykiem. Trzeba jednak pamiętać, że jest tak tylko w przypadku banków i wiarygodnych instytucji pożyczkowych. Zrealizowanie przelewu na rzecz nieuczciwej firmy może mieć już niestety negatywne konsekwencje. Niektóre podmioty chcą wyłudzić od poszczególnych osób po kilka czy kilkanaście złotych (przy kilku tysiącach oszukanych daje to już sporą kwotę), inne natomiast, dążą do pozyskania i wykorzystania danych osobowych ofiar.

Aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo, należy upewnić się, czy wskazany rachunek na pewno należy do danej instytucji. Ponadto, jeśli klient nie zna dobrze usługodawcy, przed wysłaniem przelewu powinien zweryfikować jego wiarygodność; ważne, aby miał numer KRS oraz dane kontaktowe, które pozwalają skontaktować się z właścicielem lub konsultantem. Jeśli mowa o firmie pozabankowej, zawsze warto też sprawdzić, czy widnieje ona w Rejestrze Firm Pożyczkowych, a także zapoznać się z opiniami jej pozostałych klientów.

Sprawdź ofertę Euroloan

Limit kredytowy | Szybka pożyczka Ekspress pożyczka

 

Śledź linki, aby znaleźć informacje na temat włączania / wyłączania plików cookies w Twojej przeglądarce.

Microsoft Internet Explorer (IE)
Mozilla Firefox
Google Chrome
Safari